نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 10472 زمان انتشار: 16 دی 1392 14:25:00

یک نکته منفی در بودجه 93؛ جای خالی ردیف وی‍ژه کاهش آلودگی هوا

وی گفت: این در حالیست که آلودگی هوا در کلان شهرها ضرر و زیان هشت میلیارد دلاری را در سال به کشور تحمیل می کند و کاهش آلودگی هوا باید در بودجه 93 بیشتر مورد توجه قرار می گرفت.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، نبود تخصیص و ردیف ویژه کاهش آلودگی هوا در بودجه سال 93 را از نکات منفی آن عنوان کرد.

«رسول خضری» در گفت وگو با ایرنا افزود: الزامات زیست محیطی در بحث برنامه ریزی برای کاهش آلودگی هوا لحاظ نشده و لایحه بودجه سال 93 نیز از این لحاظ همچون سال های گذشته است.

وی با بیان اینکه فقط دو ردیف برای کاهش آلودگی هوا در بودجه پیشنهادی 93 اضافه شده، گفت: در این بودجه، یک ردیف جدید برای حمایت از سازمان های مردم نهاد(ان جی او) فعال محیط زیست و همچنین افزایش اعتبار صندوق ملی محیط زیست لحاظ شده است.

خضری درمورد اعتبار صندوق ملی محیط زیست افزود: در حالیکه اعتبار صندوق یاد شده در سال 92 به 750 میلیون تومان می رسید این اعتبار، برای سال 93 به پنج میلیارد تومان افزایش می یابد.

وی گفت: این در حالیست که آلودگی هوا در کلان شهرها ضرر و زیان هشت میلیارد دلاری را در سال به کشور تحمیل می کند و کاهش آلودگی هوا باید در بودجه 93 بیشتر مورد توجه قرار می گرفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از تغییر منفی رتبه ایران از لحاظ شاخص های زیست محیطی در دنیا گفت: رتبه ایران در بحث شاخص های محیط زیست که آلودگی هوا نیز جزئی از آن است اگر در سال 2008 به رتبه 67 رسید در سال 2010 به رتبه 78 و در سال 2012 به رتبه 114 دست یافت.

وی ادامه داد: رتبه ایران از لحاظ شاخص های زیست محیطی در شرایطی از 67 به 114 رسیده است که شورای عالی حفاظت از محیط زیست از سال 85 به بعد، دیگر تشکیل نشد.

خضری گفت: این در حالیست که در بحث کاهش آلودگی ها، از سال 1354 قانونگذاری کرده بودیم اما متاسفانه اکنون 75 درصد مباحث مرتبط با بحث محیط زیست در کشور اصلا اجرا نمی شود و همچنین مدیریت کاهش آلودگی هوا نیز در کشور ضعیف عمل می کند.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار