نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 10937 زمان انتشار: 15 بهمن 1392 14:14:00

سازمان محیط زیست ضابط قضایی رفع آلودگی هوا شد

رییس کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس گفت : از این پس سازمان حفاظت محیط زیست متولی رفع آلودگی هوا به عنوان ضابط قضایی با متخلفان برخورد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عباس رجایی با یادآوری ارجاع طرح مقابله با ریزگردها در استان های جنوبی و طرح کاهش آلودگی هوا از سوی برخی نمایندگان به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس با ادغام این دو طرح که شباهت های زیست محیطی بسیاری نیز داشتند طرحی با نام هوای پاک را در دستور کار خود قرار داد. 
 
نماینده مردم اراک٬ کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان این که رسیدگی به طرح مقابله با ریزگردها در استان های جنوبی و طرح کاهش آلودگی هوا مطابق با آیین نامه داخلی مجلس ادغام شده است، افزود: تاکنون 40 ماده از طرح هوای پاک در کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس به تصویب رسیده است. 
 
وی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست تنها متولی رفع آلودگی هوا از این پس خواهد بود، خاطرنشان کرد: تصویب نهایی طرح هوای پاک منتج به مقید شدن تمامی سازمان ها و افراد به رعایت اصولی برای کاهش آلودگی هوا می شود. 
 
وی در تشریح محورهای طرح هوای پاک گفت: در ابتدا تعاریف علمی برای استانداردهای هوای پاک تعیین شده و پس از آن مصدایق آلاینده های هوا مشخص شده است. 
 
*** تعیین مدت زمان فرسودگی خودروها 
 
رجایی ادامه داد: در طرح هوای پاک به تفکیک عمر فرسودگی خودرو برای اتومبیل های شخصی و عمومی مشخص شده که بر اساس آن خودروهای سواری که به صورت شخصی مورد استفاده قرار می گیرند با 17 سال کار فرسوده اعلام می شوند و خودروهای عمومی که در ناوگان حمل و نقل همگانی مورد استفاده قرار می گیرند پس از 7 سال به فرسودگی می رسند. 
 
رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به سایر محورهای طرح هوای پاک گفت: در این طرح تعاریف مشخصی از روزها، انرژی و سوخت پاک ارایه شده است. 
 
وی ادامه داد: در این طرح گفته شده آحاد ملت ایران اعم از حقیقی و حقوقی، دولتی و خصوصی متولی رعایت قانون هوای پاک پس از تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی هستند. 
 
*** سازمان حفاظت از محیط زیست تنها متولی رفع آلودگی هوا 
 
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب افزود: با تصویب طرح هوای پاک جلوی فعالیت دستگاه های متعددی که در زمینه کاهش آلودگی هوا در زمینه های مختلف فعال بودند ،گرفته خواهد شد. 
 
این نماینده مجلس تاکید کرد: هیچ کدام از ستاد ها و کارگروه های کاهش آلودگی هوا از این پس اجازه دخالت در کارهای سازمان حفاظت از محیط زیست را ندارند. پاس کاری مشکل آلودگی هوا از سوی دستگاه ها و کمیته های مختلف به یکدیگر دلیل سپردن مسوولیت تامین هوای پاک به سازمان حفاظت از محیط زیست بوده است. 
 
وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست می تواند با کسانی که موجب آلوده شدن هوا می شوند برخورد قانونی کند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست پس از تصویب طرح هوای پاک، ضابط قضایی تعریف می شود و می تواند به تعطیلی کارخانه ها یا موسساتی که هوا را آلوده می کنند، حکم دهد. 
 
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود : با قانونی شدن طرح هوای پاک هیچ دستگاه یا سازمانی نمی تواند جلوی حکم قضایی محیط زیست را بگیرند. شورای امنیت کشور تنها مرجعی است که می تواند در شراط بسیار ویژه جلوی کاری که منافع ملی را تهدید می کند، بگیرد که این شورا هم باید از مسیر دستگاه قضایی ورود و اجرای یک حکم را متوقف کند. 
 
رجایی با بیان اینکه توجه ویژه طرح هوای پاک به لحاظ کردن استانداردهای جهانی در تمامی تولیدات داخلی یکی دیگر از محورهای این طرح است، افزود: زمانی که استانداردهای جهانی لحاظ شود آلودگی هوا کاهش می یابد. 
 
وی با تاکید بر اینکه ازاین پس رانندگان باید نسبت به تعویض خودروی فرسوده خود اقدام کنند، خاطرنشان کرد: دیگر دولت موظف به در اختیار قرار دادن تسهیلاتی برای تعویض یا جمع آوری خودروهای فرسوده نیست. 
 
رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: افراد می توانند با بیمه خودروی خود و واریز ماهیانه مبلغی در این خصوص در زمان تعویض آن به علت فرسودگی از تسهیلاتی برخوردار شوند. 
 
*** دولت موظف به تامین بنزین استاندارد تا سال آینده است 
 
وی به بخش دیگری از محورهای طرح هوای پاک اشاره کرد و گفت: در این طرح دولت موظف شده تا سال آینده بنزین مصرفی خودورها را به استاندارد جهانی برساند. 
 
این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت درصدد ارایه لایحه درباره کاهش آلودگی هوا به کمیسیون کشاورزی مجلس است، افزود: پس از بررسی لایحه بودجه 93 در مجلس ، طرح هوای پاک در دستور کار قرار خواهد گرفت. ارسال لایحه هوای پاک از سوی دولت به دیده شدن منابع مالی برای اجرای محورهای طرح مذکور منجر می شود. 
 
رجایی افزود: با ارسال لایحه دولت در این باره بررسی مجدد این طرح با هدف ادغام آن ها در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت. 
 
رییس کمیسیون کشاورزی٬ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: در تدوین و بررسی طرح هوای پاک تاکنون دقت لازم صورت گرفته تا این طرح ضمانت اجرایی لازم را داشته باشد. 

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 2
انتشار یافته: 2
|
ناشناس
|
16 بهمن 1392 13:03:25
0
0
به امید اجرایی شدن طرح های تصویب شده.لطفا دولت فکری هم برای خودروهای تک سرنشین بکند که نقش مهمی درآلودگی هوا دارند
|
ناشناس
|
16 بهمن 1392 13:14:27
0
0
خوب الحمدالله دیگه متولی قضیه مشخص شد و دیگه کسی نمی تواند مشکل را گردن دیگری بندازد از این به بعد ما با سازمان محیط زیست طرفیم
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار