نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 1142 زمان انتشار: 11 تیر 1391 08:30:00

گیاهان دریایی؛ ناجیان صخره های مرجانی

گیاهان دریایی می توانند به کاهش اسیدیته آب اقیانوس ها در مکان هایی که صخره های مرجانی قرار دارند، کمک کرده و از فرسایش آنها جلوگیری کنند.
گیاهان دریایی؛ ناجیان صخره های مرجانی

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، بر اساس مطالعه ای که توسط تیم تحقیقاتی دکتر "ریچارد آنزورث" زیست شناس دریایی دانشگاه "سوانسی" انجام شده، راه حلی بالقوه برای نجات صخره های مرجانی سراسر جهان که در معرض خط نابودی قرار دارند، ارائه شده است. تیم تحقیقاتی وی شامل دانشمندانی از دانشگاه "آکسفورد" انگلیس و دانشگاه "جیمز کوک" استرالیا بوده است.

مرجان ها موجوداتی کرم مانند با طول چند سانتیمتر هستند که به صورت کلونی های میلیونی به حیات خود ادامه می دهند. "کربنات کلسیم" آزاد شده از مرجان ها موجب تشکیل صخره ای محافظتی در سرتاسر کلونی می شود. با این وجود، حیات صخره های مرجانی طی 40 سال گذشته به واسطه دی اکسید کربن موجود در اتمسفر که موجب افزایش اسیدیته آب اقیانوس ها می شود، به خطر افتاده است.

افزایش دی اکسید کربن اتمسفری هوا که فعالیت های انسان به ویژه احتراق سوخت های فسیلی مهمترین منبع آن است، کاهش pH آب اقیانوس را موجب شده و تغییرات عمده در شیمی کربنات آب دریا را در پی دارد. در بازه های زمانی بلند مدت، این تغییرات موجب تسریع آهنگ فرسایش صخره های مرجانی و در نتیجه نابودی آنها می شود.

اما دکتر آنزورث معتقد است که تنوع گیاهان دریایی که می توانند به فتوسنتز سریع و کارآمد دی اکسید کربن بپردازند، در قلیایی تر شدن آب محل زندگی صخره های مرجانی موثر است. این در شرایطی است که گیاهان دریایی گرمسیری اغلب در مجاورت یا میان صخره های مرجانی زندگی کرده و از این رو، می توان به نجات یکی از مهمترین جانداران دریایی بیش از پیش امیدوار بود.

این در شرایطی است که صخره های مرجانی نه تنها به خودی خود ارزشمند هستند، بلکه حیات بسیاری از گونه های دریایی و در نتیجه حیات بسیاری از مردم جهان به شرایط آنها وابسته است. از این رو، در صورتی که اقدام های لازم در راستای محافظت از آنها انجام نشود، حیات گیاهان دریایی نیز در معرض تهدید فعالیت های انسان مانند ماهیگیری بیش از اندازه، آلودگی های شیمیایی و تغییرات آب و هوایی قرار می گیرد.

 

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار