نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 12509 زمان انتشار: 05 خرداد 1393 08:45:00

کشف گونه گیاهی نیکل خوار جدید در فیلیپین

این گیاه که بومی جزیره لوزون در فیلیپین است توانایی منحصر به فردی برای جذب فلز در مقادیر بالا، پدیده ای که به نام انباشت بیش از حد نیکل شناخته می شود، دارد.
کشف گونه گیاهی نیکل خوار جدید در فیلیپین

 

زیست نیوز، محمد مهدی حیدرپور - تیمی از پژوهشگران فیلیپینی گونه گیاهی نیکل خواری را کشف کرده اند که بدون ایجاد مسمویت از این فلز تغذیه می کنند. این گونه جدید که "Rinorea niccolifera" نامیده می شود بیش از 18 هزار ذره در میلیون نیکل را بدون ترس از مسمویت در برگ های خود ذخیره می کند که این میزان هزار برابر بیشتر از هر گیاه دیگری است.

این گیاه که بومی جزیره لوزون در فیلیپین است توانایی منحصر به فردی برای جذب فلز در مقادیر بالا، پدیده ای که به نام انباشت بیش از حد نیکل شناخته می شود، دارد. تنها 0.5 تا یک درصد از گونه های گیاهی بومی خاک های غنی از نیکل چنین توانایی نادری را دارند و تنها حدود 450 گونه گیاهی در سراسر جهان از این ویژگی غیر معمول برخوردار هستند که در برابر حدود 300 هزار گونه گیاهی آوندی موجود، نسبت اندکی محسوب می شود.

پروفسور "ادوینو فرناندو"، مولف ارشد مطالعه اخیر، گونه جدید را در خاکی غنی از فلزات در فیلیپین کشف کرده است. به گفته "آگوستین دورونیلا"، یکی از مولفان مطالعه اخیر، گیاهانی که از توانایی انباشت بیش از حد برخوردار هستند دارای ظرفیت های بالایی برای توسعه فناوری های سبز به عنوان مثال، "گیاه درمانی" و "گیاه معدن کاری" هستند.

گیاه درمانی فرآیندی است که در آن گیاهانی با توانایی انباشت بیش از حد برای حذف فلزات سنگین از خاک آلوده به کار گرفته می شوند. این فرآیند برای صنایع غذایی به دلیل آن که از ورود فلزات سمی به زنجیره غذایی جلوگیری می کند، بسیار مفید است. یکی از روش هایی که فلزات سنگین مانند کادمیوم وارد مواد غذایی می شوند جذب از طریق ریشه گیاه و ذخیره آنها در بخش های خوراکی است.

آب ها و خاک های آلوده مشکلات سلامت انسان، زیست محیطی و کشاورزی را در سراسر جهان ایجاد می کنند. اما این مشکلات ممکن است با ظهور فناوری گیاه درمانی جدید برطرف شوند.

از سوی دیگر، گیاه معدن کاری به رشد و برداشت گیاهان با توانایی انباشت بیش از حد به منظور استفاده از فلزات ارزشمند ذخیره شده در آنها اقدام می کند.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار