نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 144068 زمان انتشار: 19 تیر 1397 23:32:00

19 هزار هکتار از نیزارهای هورالعظیم در اتش سوختند

آتش سوزی در هورالعظیم که از هفت روز پیش آغاز شده است تاکنون حدود 19 هزار هکتار از نیزارهای بخش عراقی و ایرانی این تالاب را تحت تاثیر قرار داده است.
19 هزار هکتار از نیزارهای هورالعظیم در اتش سوختند

 فرماندار هویزه شامگاه دوشنبه اظهار داشت: آتش سوزی در بخش عراقی این تالاب که از 12 تیرماه آغاز شده همچنان ادامه داشته و باعث آتش سوزی 13 هزار هکتار در بخش عراقی و بین 400 تا 600 هکتار از بخش ایرانی تالاب در هویزه شده است.


محمد ثبوتی افزود: روز گذشته دود ناشی از این آتش سوزی شهرهای هویزه، سوسنگرد و رفیع و روستاهای اطراف آن ها را تحت تاثیر قرار داد به همین دلیل از کشور عراق خواستیم تا هر چه زودتر امکانات خود را برای کنترل و مهار این آتش سوزی بسیج کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر کمیته بحران تشکیل شده و علاوه بر اتوبوس سیار پزشکی، تیم هایی در مراکز درمانی منطقه مستقر شده تا در صورت نیاز به مردم منطقه خدمات رسانی صورت بگیرد.

گفتنی است 12 تیرماه بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار آتش سوزی شد و به گفته سید عادل مولا معاون حفاظت محیط زیست خوزستان تاکنون 6 هزار هکتار از بخش ایرانی تالاب به صورت پراکنده دچار آتش سوزی و مهار شده است.

برخی از شهروندان هویزه نیز در روزهای اخیر تصاویری از خیابان های دودگرفته این شهر را در منتشر کرده و از بوی نامطبوع آن شکایت کردند.

تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از 300 هزار هکتار مساحت، در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.

با کاهش ورودی آب به تالاب هورالعظیم، هر سال شاهد این آتش سوزی ها هستیم که با توجه به تاثیر منفی آن بر حیات تالاب و زیستمندان، کارشناسان بارها نسبت به تکرار آن هشدار داده اند.

تالاب هورالعظیم از یک طرف با کاهش شدید آب روبه روست و از سوی دیگر با اکتشافات نفتی دچار خسارت شده است. 

این تالاب از زمان خشک شدن به عنوان یکی از کانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است.
بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار