نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 1915 زمان انتشار: 07 شهریور 1391 08:23:00

الگوهای دمای آب اقیانوس؛ عاملی کلیدی در تغییرات آب وهوایی

تجزیه و تحلیل الگوهای دمای آب اقیانوس، نقش حساس و کلیدی آن در سیستم آب و هوایی را آشکار کرده است. بر همین اساس، دمای آب اقیانوس می تواند موجب تغییرات ناگهانی آب و هوایی شود.
الگوهای دمای آب اقیانوس؛ عاملی کلیدی در تغییرات آب وهوایی

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، به گفته "ماتیو اشمیت" اقیانوس شناس از دانشگاه "A&M" تگزاس، شواهد به دست آمده حاکی از آن هستند که سیستم آب و هوایی سیاره زمین دارای محرک های حساسی است که می تواند به تغییرات ناگهانی و شدید آب و هوایی منجر شوند.

در گزارش نشریه "Proceedings of the National Acadamy of Science"، اشمیت به این نکته اشاره داشته است که اگر دمای آب اقیانوس در امتداد ساحل غربی آفریقا گرمتر شود، بارش های موسمی در این منطقه به طور چشمگیری کاهش یافته و زندگی میلیون ها نفر در منطقه جنوب صحرای آفریقا تحت تاثیر این مساله قرار می گیرد.

افزون بر این، جریان های جنوبی گرم اقیانوسی طی دوران سرد اقیانوس اطلس شمالی موجب افزایش بارش در نواحی استوایی به نام "منطقه همگرایی درون استوایی" (ITCZ) می شود که نتیجه ای جز شرایط کم بارش و خشک تر در شمال کشورهای آمریکای جنوبی و افزایش بارش در اقیانوس اطلس جنوبی ندارد. (ITCZ) که دریانوردان آن را به نام "منطقه آرامگان استوایی" می شناسند، ناحیه ای در نزدیکی خط استوا بوده که بادهای نیمکره های شمالی و جنوبی در آنجا به هم می رسند.

اشمیت به همراه دو تن از دانشجویان دانش آموخته خود تیمی را با "پینگ چانگ"، اقیانوس شناس و طراح الگوهای آب و هوایی تشکیل داده تا رابطه مهم آب و هوایی میان مناطق استوایی و اقیانوس اطلس شمالی را مورد بررسی و مشخص سازند.

آنها از سرنخ های ژئوشیمیایی در فسیل های موجودات دریایی کوچک با پوسته سخت که از هسته رسوبی واقع در ساحل شمالی ونزوئلا جمع آوری شده بودند، استفاده کرده تا تغییرات دمایی و شوری آب اقیانوس از سطح تا عمق 1500 فوتی در مناطق استوایی غرب اطلس از 22 هزار سال گذشته را تهیه کنند.

به گفته اشمیت، آنها دریافته اند که دمای زیر سطحی مناطق استوایی غرب اطلس طی دوران سرد گذشته سیاره زمین، به سرعت افزایش یافته است. بر همین اساس، گرم شدن مناطق استوایی موجب تغییر الگوهای آب و هوایی در سراسر جهان شده است.

 

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار