نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 2990 زمان انتشار: 08 آبان 1391 14:30:00

بی‌آبی بزرگترین باغ انار خاورمیانه

در حالی که چند سال پیش بزرگترین انارستان خاورمیانه در شهرستان مهریز احداث شد و نویدهای بسیار از ارائه انارهای مرغوب و بی‌نظیر به مردم داده شد، اکنون این انارستان در معرض بی‌آبی است و با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند.

زیست نیوز- انارستان مهریز در حال حاضر با دارا بودن 300 هکتار سطح زیر کشت با مشکل کم آبی ربروست و این مشکل هر سال وخیم تر از سال قبل می شود. خشکسالی متوالی در استان یزد به بخش های مختلف خسارت وارد کرده اما باغ ها بیش از سایر بخش های کشاورزی دچار آسیب شده اند به نحوی که بسیار از باغ های انار به دلیل خشک شدن درختان، کف بر شده اند و باغداران باید سالها در انتظار بارور شدن نهالهای جدید بمانند.

به نقل از مهر، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نار مهریز (انارستان مهریز) در این زمینه اظهار داشت: بزرگترین باغ انار خاورمیانه در سال 1382 با سطح زیر کشت 300 هکتار کار خود را آغاز کرد. پورانتظاری عنوان کرد: در ابتدا منبع تامین آب این باغ بزرگ تنها یک رشته قنات با دبی 100 لیتر در ثانیه بود که از منطقه دره و منشاد با طی مسیر 22 کیلومتری و با توجه به اختلاف سطح 700 متری به این باغ سرازیر می شد.

 

خشکسالی هفت ساله انارستان را با بحران مواجه کرد

 

وی ادامه داد: در ابتدا با استفاده از روش آبیاری قطره ای مشکل چندانی در خصوص آبیاری وجود نداشت اما به علت خشکسالی های هفت سال گذشته، دبی قنات به 30 لیتر کاهش یافت که این مجموعه بزرگ را با یک بحران مواجه کرد. پورانتظاری تصریح کرد: بخش بزرگی از این باغ تا مرز نابودی کامل پیش رفت و میزان برداشت انار آن افت شدیدی داشت. وی ادامه داد: در حالی که در سال گذشته بخش بزرگی از درختان خشک شده بودند لطف الهی شامل حال کشاورزان شد و بارش باران باعث افزایش آب قنات شد و دوباره سر سبزی به بزرگترین باغ انار خاور میانه برگشت.

 

امکان برداشت محصول تا 15 هزار تن/ برداشت امسال؛ 500 تن

 

پور انتظاری تاکید کرد: هم اکنون 10 رقم انار در این باغ وجود دارد که در صورت تامین آب کافی می توان 12 تا 15 هزار تن محصول با کیفیت برداشت کرد این در حالیست که میزان برداشت انار در سال جاری 500 تن بوده است. مدیرعامل انارستان مهریز تصریح کرد: برای تامین آب دائم این باغ نیاز به حفر یک حلقه چاه داریم که با توجه به پیگیری های به عمل آمده، هنوز از مسئولان آب منطقه ای استان یزد پاسخ مناسبی برای حفر چاه آب دریافت نکردیم.

 

تامین آب این باغ زمینه اشتغال 150 نفر را به صورت مستقیم فراهم می کند

 

پورانتظاری با اشاره به اشتغالزایی که رونق این انارستان در منطقه ایجاد خواهد کرد، افزود: تامین آب این باغ، زمینه اشتغال 150 نفر را به صورت مستقیم فراهم می کند. وی همچنین از استفاده روش آبیاری کوزه ای خبر داد و گفت: با توجه به کمبود آب تصمیم به اجرای سیستم آبیاری کوزه ای گرفتیم و هم اکنون نیز این سیستم در یک هکتار از این باغ در حال اجراست و با توجه به مکانیزم خاصی که دارد در میزان کاهش مصرف آب موثر بوده است.

 

درنگ جایز نیست؛ مسئولان شتاب کنند

 

پورانتظاری اظهار امیدواری کرد: مسئولان استان برای دریافت مجوز حفر یک حلقه چاه برای تامین آب مورد نیاز این باغ همکاری بیشتری داشته باشند. وی افزود: خشکسالی در کمین این باغ است و درنگ در تامین آب این باغ، فاجعه ای بزرگ را رقم می زند.

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار