نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 3167 زمان انتشار: 20 آبان 1391 09:14:00

تولید شوینده کاملا گیاهی در ایران

یک دانش آموز مبتکر موفق به تولید شوینده‌های کاملا گیاهی از گیاهان جنگل‌های ارسباران شد. وی می گوید: گیاهان دارای خاصیت لکه‌بری را در شرایط مختلف با هم ترکیب و خاصیت شویندگی آنها را تشدید کردم تا به محصول فعلی رسیدم که می‌تواند با شوینده‌های موجود در بازار رقابت کند.
تولید شوینده کاملا گیاهی در ایران

زیست نیوز- "وحید رضایی اهری" درباره تولید این شوینده‌ها گفت: طی دو تابستان متوالی به جمع‌آوری گیاهان از جنگل‌های ارسباران پرداختم. این گیاهان را در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی خیام در اهر مورد انواع آزمایش‌های لکه‌بری قرار دادم. گیاهان دارای خاصیت لکه‌بری را در شرایط مختلف با هم ترکیب و خاصیت شویندگی آنها را تشدید کردم تا به محصول فعلی رسیدم که می‌تواند با شوینده‌های موجود در بازار رقابت کند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که مصرف مواد اولیه دترجنت‌های با پایه پتروشیمیایی از نظر بیماری‌زایی، ایجاد آلرژی های پوستی و تنفسی در انسان و آلودگی محیط زیست ایجاد می‌کند، ادامه داد: ضروری است دترجنت‌های کاملا گیاهی و طبیعی جایگزین دترجنت‌های با پایه پتروشیمیایی و سنتتیک شود.

به نقل از ایسنا، رضایی همچنین افزود: با توجه به گیاهی بودن مواد اولیه، هزینه تولید این طرح بسیار ناچیز است و قیمت تمام شده هر بسته از محصول 500 تومان خواهد بود. به گفته وی تاکنون در ایران شوینده کاملا گیاهی تولید نشده واین فناوری درخارج از کشور نیز بی‌نظیر است به طوری که نمونه‌های موجود در بازار کاملا بر پایه گیاه نیستند بلکه بیشتر از اسانس‌های گیاهی استفاده می‌کنند.

رضایی تصریح کرد: این محصول توسط معاونت غذا و آزمایشگاه کنترل مواد غذیی بهداشتی و آرایشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و وزارت بهداشت تایید و ثبت اختراع شده است. وی تاکید کرد: اگر این محلول شوینده گیاهی سهوا خورده شود هیچ عارضه‌ای برای انسان ایجاد نمی‌کند.

وی در پایان گفت: کارخانه‌ای در تبریز تولید محصولم را پذیرفته بود اما به دلیل مشکل تامین اعتبار، طرح تولید متوقف شد. در حال حاضر نیز اگر زمینی به وسعت 10 هکتار و یک کارگاه و آزمایشگاه با امکانات اولیه وجود داشته باشد، تولید انبوه این شوینده‌ها ممکن می‌شود.

 

 

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 3
انتشار یافته: 2
|
ناشناس
|
20 آبان 1391 15:26:46
2
0
آفرین به این فکر خلاقانه و محیط زیست
|
دکتر محسنی
|
23 دی 1391 20:07:06
0
0
خداوند همیشه پشت و پناهتان باشد آقا وحید.
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار