نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 3861 زمان انتشار: 25 آذر 1391 23:19:00

مرکز ساخت تخم چشم مصنوعی

فرارو- یک مرکز ساخت پروتزهای چشمی در مونیخ تخم چشم مصنوعی را در رنگ های مختلف برای بیمارانی که چشم خود را از دست داده اند تولید و با رقمی در حدود 457 دلار به فروش می رساند. 


 
به گزارش فرارو، از دست دادن چشم اتفاقی ناخوشایند است که اغلب در پی یک جراحت جدی یا بیماری رخ می دهد. بر اساس آمار، حدود نيم ميليون نفر در دنيا به دليل حوادث و تروماهاي چشمي، نابينا می شوند. گفته می شود يکي از مهمترين عوامل بروز تروماي چشمي استفاده نکردن از عينکهاي ايمني است اين عارضه بيشتر در سنين کار و در حدود 35 - 40 سالگي گريبانگير کارگراني مي شود که به کارهايي مانند جوشکاري و تراشکاري اشتغال دارند. در اين نوع مشاغل ذرات ريز ممکن است به چشم پرتاب شده و صدمات جبران ناپذيري را به آن وارد کند. حدود 30 تا 40 درصد کوري هاي يک چشمي ناشي از حوادث و تروماهاي چشمي است.

 
در همین حال آمار حوادث و ضايعات ناشي از آن در جوامع مختلف نشان مي دهد که تعداد افراد حادثه ديده در جوامع توسعه نيافته به مراتب بيشتر از جوامع توسعه يافته است.

 
در چنین شرایطی ساخت یک پروتز چشم که بتواند تا حد زیادی زیبایی و ظاهر چشم اصلی را داشته باشد، می تواند استرس های ناشی از نازیبایی و عدم توازن را در چهره بیمار که ناشی از افتادن پلک به سمت پایین است، کاهش داده و تا اندازه ای از لحاظ روانی التیام بخش باشد.  

 
پروتز هر گونه جسم یا وسیله ای است که جانشین عضو از دست رفته شده و تمام یا بخشی از کارکردهای از دست رفته را به فرد باز می گرداند. اولین فردی که از پروتز برای جایگزینی چشم استفاده کرد یک جراح فرانسوی به نام «آمبروز پیر» بود که نامش در تاریخ پزشکی به ثبت رسیده است.

 
به طور کلی پروتزهای چشم در دو گروه آماده یا سفارشی ساخته می شوند. این پروتزها از لحاظ ظاهر تا حد زیادی به یک لنز تماسی خیلی بزرگ شبیه اند و در وجوهی مانند صلبیه، عنبیه، عروق خونی و شکل کاملاً مانند یک چشم طبیعی هستند.

 
درهمین رابطه خبرگزاری رویترز تصویری از یک مرکز ساخت پروتزهای چشمی منتشر کرده است کهمراحل ساخت یک تخم چشم مصنوعی در آن دیده می شود. این مرکز در مونیخ قرار دارد و هر تخم چشم را با رقمی در حدود 457 دلار تولید می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 2
انتشار یافته: 1
|
nasim
|
28 آذر 1391 14:24:20
0
0
az nazar man besiyar kar khobi boode
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار