نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 6645 زمان انتشار: 24 اردیبهشت 1392 09:03:00

تولید پارچه های عایق صوت از گیاهان

محققان موفق به تولید پارچه هایی از الیاف گیاه استبرق شدند كه می توان از آنها در دیوارهای پیش ساخته و همچنین در خودروها به عنوان عایق صوت استفاده كرد .

«سارا امینیان » عضو گروه تحقیقاتی طرح تولید پارچه عایق صوت از گیاهان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: گیاه استبرق در زمره گیاهان بومی ایران است و در جنوب كشور به صورت خودرو رشد می كند. با استخراج الیاف از این گیاه می توان پارچه های عایق صوت تولید كرد.

وی افزود: در این طرح بافت لازم برای تهیه پارچه از نمونه هایی از این گیاه تهیه شد. ولی چالش اصلی تولید این نوع بافت و الیاف از استبرق توخالی بودن این گیاه بود از این رو تهیه الیاف از آن به سختی انجام شد. در مرحله بعدی این الیاف به نخ تبدیل شد و می توان از آنها به عنوان جایگزین نخ جوت استفاده كرد.

'جوت' نوعی لیف گیاهی است كه از كشورهایی نظیر بنگلادش و مالزی وارد ایران می شود و برای پشت فرش های ماشینی قابل استفاده است.

به گفته امینیان این طرح در سال 84 ثبت اختراع شد و در حال حاضر مرحله آزمایشگاهی را طی می كند.

وی گفت: در حال حاضر می توان از پارچه های كتان نیز برای تولید پارچه های عایق صوت استفاده كرد ولی به دلیل شكنندگی بالای این نوع الیاف باید عوامل مختلفی را در تولید رعایت كرد از این رو تاكنون گیاه استبرق به عنوان بهترین گیاه برای تهیه پارچه های عایق صوت شناخته شده است .

این طرح برای نخستین بار در نهمین جشنواره شیخ بهایی در بخش ایده ها ارایه شد.جشنواره شیخ بهایی هفته گذشته در اصفهان برگزار شد .

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار