نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 8587 زمان انتشار: 07 شهریور 1392 10:53:00

خطر استفاده از ترکیبات سمی برای از میان بردن حشرات موذی

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن سوسک‌ها و حشرات موذی بدون رعایت موازین بهداشتی بیش ازخطر وجود خود سوسک است.

ایسنا-  امیری اظهار کرد: تاکنون بیش از 1000 نوع سوسک شناسایی شده که فقط شمار معدودی از آنها تمایل ورود به اماکن مسکونی را دارند و از نظر بهداشتی این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: چون سوسک‌ها همه چیزخوار هستند و علاوه بر مواد غذایی، از مواد آلی در حال فساد نظیر پس‌مانده‌های مواد غذایی موجود در زباله و دفعیات انسانی و حیوانی نیز تغذیه می‌کنند، بدن آنها آلوده به عوامل بیماری‌زا نظیر باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و تخم انگل است.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی ادامه داد: با ورود سوسک‌ها به داخل ظروف غذاخوری و مواد غذایی بسیاری از عوامل بیماری‌زا به آنها منتقل و آلوده می‌شوند.

امیری افزود: متاسفانه عدم توجه افراد و مسوولان اماکن عمومی به مخاطرات بهداشتی سوسک‌ها و مشکلاتی که در راه مبارزه با این حشرات وجود دارد سبب شده است که وجود آنها در بعضی اماکن به حد بسیار بالایی برسد.

به گفته‌ی وی، سوسک‌ها به‌طور معمول دسته جمعی زندگی می‌کنند و تجمع آنها به علت ترشحات غددی است که در بدن آنها وجود دارد.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی خاطر نشان کرد: به‌طور معمول سوسک‌ها در شب و تاریکی فعال هستند و در طول روز در شکاف‌ها و پناهگاه‌ها مخفی می‌شوند.

امیری یادآور شد: سوسک‌ها تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن ندارند اما در مورد نوزادان و افراد ضعیف و بیمار مواردی از گاز گرفتگی سوسک‌ها مشاهده می‌شود که سبب بروز زخم‌های سطحی عفونی می‌شود.

وی با بیان این‌که سوسک‌ها سبب بروز عفونت‌های بیمارستانی می‌شوند، گفت: تاکنون عوامل بیماری‌زای متعددی نظیر ویروس فلج‌اطفال، 40 نوع باکتری بیماری‌زا که تعداد زیادی از آنها باکتری روده‌ای بوده‌اند، قارچ‌های بیماری‌زا، عوامل ایجادکننده‌ی بیماری‌های تب زرد، وبا، پنومونی، دیفتری، کزاز، سل و انواع اسهال و اسهال خونی را توانسته‌اند از بدن سوسک‌ها جدا کنند.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: سوسک‌ها می‌توانند سبب بروز آلرژی در افراد شوند و مواد مترشحه از غدد بدن سوسک‌ها، مدفوع و استفراغ آنها ممکن است برای فرد حساسیت ایجاد کند.

امیری ادامه داد: آلرژی‌ها به ویژه در محل‌هایی که فراوانی سوسک‌ها به حد بالایی رسیده باشد مشکلات زیادی به وجود می‌آورد و در چنین مواردی تماس مستقیم با گرد و غبار منازل و مواد آلرژی‌زای سوسک‌ها اجتناب‌ناپذیر است چون لاشه‌ی سوسک‌های مرده در گوشه و کنار ساختمان به‌طور تدریجی تجزیه و ذرات آن به شکل غبار در فضا پراکنده می‌شود.

وی با اشاره به انواع روش‌های مبارزه با سوسک‌ها گفت: مبارزه بیولوژیکی، بهسازی محیط(مبارزه فیزیکی) و مبارزه‌ی شیمیایی جزو روش‌های مبارزه با سوسک‌هاست و بهسازی محیط بهترین شرط مبارزه با آنهاست که طی آن پناهگاه‌های سوسک را از میان می‌بریم و با خارج کردن مواد غذایی مانده و نان خشک از آشپزخانه و دور کردن آن از دسترس سوسک‌ها، بستن کانال‌های فاضلاب و نصب کف‌شوی در فاضلاب‌روها به خروج سوسک‌ها سرعت می‌بخشیم.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: علاوه بر بهسازی می‌توان با استفاده از سموم حشره‌کش با سوسک‌ها مبارزه کرد که از روش‌های محلول پاشی، گرد پاشی، طعمه‌گذاری و دیگر موارد می‌توان استفاده کرد.

امیری یادآور شد: پیش از سمپاشی باید محل‌های مورد نظر تمیز و در صورت امکان شست‌وشو داده شود چون بسیاری از سموم در صورت مجاورت با خاک‌هایی قلیایی یا آهکی تجزیه می‌شود.

وی ادامه داد: برای مبارزه با سوسک‌ها، یک‌بار سمپاشی در محل‌هایی که زود به زود شسته می‌شود، کافی نیست.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی خاطر نشان کرد: اگر چه وجود سوسک‌ها در اماکن مختلف عامل مشکلات بهداشتی فراوانی است اما خطرهای ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از میان بردن آنها به ویژه در صورتی که با احتیاط همراه نباشد به مراتب بیش از وجود سوسک‌هاست.

امیری ادامه داد: نوع سم و نحوه‌ی سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و ماهر انتخاب و انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: لباس‌های کثیف و آلوده، کارتن‌های مقوایی، شانه‌های تخم‌مرغ، کیسه‌های پیاز و سیب‌زمینی، مواد غذایی فله‌ای و ظروف آلوده جزو عوامل ورود حشرات و سوسک به داخل منازل است که خانواده‌ها برای پیشگیری از هجوم و حمله‌ی سوسک‌ها باید به بهداشت و عدم انباشت این موارد توجه کنند.

 

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار