نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 9799 زمان انتشار: 06 آذر 1392 09:31:00

چرا تهران را تعطیل نمی کنیم؟

حال که دهه ها است در دوره مدیریت های مختلف از حل آلودگی هوای تهران عاجزیم و نمی توانیم در عمل از تجربه از دیگر شهرهای جهان در این زمینه استفاده کنیم دستکم در مواقع آلودگی شهر را تعطیل کنیم تا مردم قدرت انتخاب بین نفس کشیدن در هوای آلوده یا گریز به منطقه ای امن تر داشته باشند.
چرا تهران را تعطیل نمی کنیم؟

عصر ایران -  شاید در همین مدتی که شما خواندن این گزارش را آغاز کرده و آن را به پایان خواهید برد چندین نفر به دلیل آلودگی هوا در تهران ، اهواز، مشهد، و یا دیگر شهرهای بزرگ کشور به دلیل مشکلات تنفسی یا دیگر بیماری های ناشی از آلودگی هوا راهی بیمارستان شده اند و یا حتی هموطنانی در همین زمان به کام مرگ کشیده شده باشند.

واقعیت این است که موضوع آلودگی هوا اگر روزی دستکم مساله ای " نفس کشیدنی " و نا محسوس بود و ذرات معلق و دیگر آلودگی های هوا به طور کمتر محسوس وارد ریه همه شهروندان تهران و برخی دیگر از شهرهای  کشورمان می شد و آنها به تدریج  و به مرور در اثر استنشاق دایم این مواد آلاینده هوا بیمار شده و یا می مردند، امروز آلودگی هوا علاوه بر آن، تبدیل به "عینیت" و مساله ای قابل رویت شده است و همه علاوه بر اینکه آن را نفس می کشند حتی به چشم خود می بینند ذرات معلق ، گردوغبار و دود مه آلود ناشی از چرخیدن چرخ میلیون ها خودرو و صدها هزار خودروی به شدت فرسوده و آلاینده که بنا به آمارها 700 هزار دستگاه از این نوع خودروها که باید به صورت اورژانسی از چرخه تردد شهری و بین شهری خارج و اسقاط شوند، هنوز در شهرهای ما تردد می کنند و هر کدام از این خودرو ها به اندازه 30 خودروی استاندارد آلودگی تولید می کنند... بماند و بگذریم..

دیشب یک دختر دبیرستانی ساکن شهرک غرب تهران از نگارنده خواهش کرد تا مطلبی درباره آلودگی هوای تهران بنویسم. البته مدت ها بود قصد این کار بود و البته چند مطلب نیز در طی سال های گذشته درباره این موضع به رشته تحریر درآمده است.

دختر نوجوان به کنایه از نگارنده پرسید: " مگر ریه های ما فیلتر دارند یا ما آب شش داریم که فقط مدارس ابتدایی و مهد کودک ها تعطیل می شود؟ مگر ما آدم نیستیم ؟" خواسته او این بود که دستکم در چنین روزهای بحرانی از آلودگی هوا همه مدارس تعطیل شوند که البته خواسته غیر منطقی هم نیست..

پدرش نیز از من خواست تا از نمای ساختمان محل سکونت آنها آلودگی هوا را مشاهده کنم و هم عقیده با دخترش از من می خواست در این باره بنویسیم و به مسئولان هشدار دهیم و از آنها بخواهیم فکری ریشه ای به حال مرگ تدریجی مردم تهران ، اهواز، مشهد و... کنند.

 به او توضیح دادم محل کار خودم در یکی از آلوده ترین نقاط مرکز شهر تهران است و او نیز گفت دفتر کارش در نزدیکی همین محل است و خلاصه همسایه از آب درآمدیم و..

رفع آلودگی هوا و یافتن راه حل هایی دستکم برای تخفیف این آلودگی، امروز یک نیاز فوری و ملی است چون با زندگانی و مرگ شهروندان سروکار دارد. همه ما شهروندان تهران و دیگر شهرهایی که حال و روزشان بدتر از تهران است از یک هوا تنفس می کنیم و تاثیرات منفی آلودگی هوا چپ و راست، اصلاح طلب و اصولگرا و مذهبی و غیر مذهبی ، سفید و سیاه و...نمی شناسدو تنها محل کار و زندگی می تواند میزانی از تاثیرات منفی آن بر روی اشخاص را کم یا زیاد کند.

آنچه به رشته تحریر آمد همه موضوعاتی تکراری اند که تا کنون صدها و هزاران بار گفته و نوشته شده است، اما هر سال همزمان با آغاز فصل سرد سال شاهد پدیده وارونگی هوا و افزایش گردو غبار به همراه گازهای همیشگی گلخانه ای هستیم که ترکیب این سه پدیده نا مبارک ، یک هوای" بسیار بسیار آلوده و بیماری زا" را وارد ریه ها می کند که نتایج آن فاجعه آمیز بوده است و متاسفانه همچنان خواهد بود.

به نظرمی رسدباید فکری ریشه ای شود و ادامه بی متولی ماندن حل ریشه ای موضوع آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ بدین شکلی که در دهه های گذشته بوده است، به جز کشتن بیشتر شهروندان کشورمان نتیجه دیگی در بر نخواهد داشت.
باید هر چه سریع تر فکری برای تردد آن 700 هزار خودروی بیش از حد فرسوده کرد و تردد آنها را متوقف کرد.

چه توجیهی در این مساله است که با وجود آلودگی این چنینی هوا ، آلودگی ناشی از تردد 700 هزار خودروی "فوق فرسوده" معادل با آلودگی تردد 21 میلیون خودرو باشد!
 بایدهر چه سریع تر این خودروها متوقف شوند چه از سوی دولت و چه از سوی نهادها و انجمن های مردمی که باید شکل بگیرند تا دستکم کمکی به موضوع رفع آلودگی هوا کنند.

واقعیت این است که یکی ازدلایلی که آلودگی هوای تهران و برخی دیگر از شهرهای کشورمان سال به سال بد و بدتر می شود این است که مساله آلودگی هوا متولی و مسئول خاصی ندارد و در عین حال دهها دستگاه و مسئول در این زمینه تصمیم می گیرند.

کمیته اضطراری رفع آلودگی هوا تنها و تنها بر اساس شرایط هوا برای تعطیل کردن این یا آن دستگاه و اداره و اقدامات موقت به منظور کاستن از دامنه تبعات آلودگی تصمیم می گیرد 

و کجاست کمیته یا نهاد یا دستگاهی که مسئول کاهش آلودگی هوا در یک برنامه مشخص زمان بندی است و مسئول مشخصی دارد و موظف است آلودگی هوای شهرهایی چون تهران و اهواز را به طور مثال در یک بازه زمانی 5 ساله از "N” میزان روز آلوده در سال به " N-X" روز برساند؟ و در صورتی که موفق به این کار نشود از سوی نهادهای مسئول مورد بازخواست قرار بگیرد؟

به نظرمی رسد مادامی که چنین نهادی شکل نگیرد و مساله آلودگی هوا و جان شهروندان مهم تر از هر مساله دیگری در تصمیم گیریها و سیاست گذاری ها لحاظ نشود ما همچنان شاهد مرگ تدریجی و حتی روزانه و بیمار شدن تدریجی عزیزان مان در اثر استنشاق این هوای آلوده خواهیم بود ...

و در نهایت به سخن آن دختر نوجوان باز می گردیم: آیا دیگر دانش آموزان به جز مهد کودک ها و دبستان ها در این هوای آلوده نفس نمی کشند و در معرض آسیب های ناشی از استنشاق سموم و غبار کشنده و سیال در هوای تهران و دیگر شهرها نیستند؟ چرا در مواقع بحرانی آلودگی تنها مهد ها و دبستان ها  تعطیل می شوند؟

در چنین کشوری که عقل جمعی دهه ها است از یافتن راهکاری قابل اعمال برای حل بحران آلودگی هوا عاجز مانده است، دستکم گشاده دستی در شمول تعطیل کردن مدارس اقدامی است که به صواب نزدیک تر است ، حال که دهه ها است در دوره مدیریت های مختلف از حل آلودگی هوای تهران عاجزیم و نمی توانیم در عمل از تجربه  از دیگر شهرهای جهان در این زمینه استفاده کنیم دستکم در مواقع آلودگی شهر را تعطیل کنیم تا مردم قدرت انتخاب بین نفس کشیدن در هوای آلوده یا گریز به منطقه ای امن تر داشته باشند. 
در شرایط اضطراری آلودگی هوا، کار کردن در شهری که نفس کشیدن در آن در حکم مرگ تدریجی است، چه مزیتی برای شهروندان دارد؟ 

بیان دیدگاه
نظرات بینندگان
تعداد کل نظرها: 3
انتشار یافته: 3
|
یک مادر کارمند
|
06 آذر 1392 11:48:57
5
0
به نظر من بی تدبیری و عدم انتخاب راهکار مناسب برای رفع آلودگی هوا معضل بزرگی شده است و از آن بدتر راهکارهای بی فکر وسیاست نمک بر زخم است کودکی که مهد می رود و یا دبستان می رود و مادر کارمند دارد و چنین روزهایی تعطیل می شود و مادر مجبور است سر کار برود به جای ماندن در خانه آواره خیابان و رفتن به خانه این آشنا و آن دوست می شود که برا یکودک مادر و آلودگی هوا دو چندان قبل مضر است. آیا واقعا کسی که اعلام می کند مهدکودک تعطیل است فکر نمی کند که بیش از 90% بچه های مهد مادر کارمند دارند و تکلیف آنها چه می شود واقعا باید دل سوزاند به حال جامعه ای که مسئولان رده بالای آن موضوع به این سادگی را درک نمی کنند! و ما منتظریم برای ما آلودگی هوا و.... و خیلی موضوعات جدی دیگر را حل کنند. فقط خدا به دادمان بذسد. فقط خدا
|
صادقی
|
06 آذر 1392 16:09:27
4
0
متا سفانه انگار سلامت و شادابی مردم برای دست اندر کاران مهم نیست.عملا از ساعت 14:30 بع بعد هیچ کار مفیدی انجام نمیشه. و هزینه های بیت المال هدر میر ود.
|
ناشناس
|
29 آذر 1394 09:15:28
0
0
چرا از تجربیات کشورهایی که از پس آلودگی به خوبی براومدن استفاده نمی کنند مثلا لندن 50-6- سال پیش این مشکل را حل کرد واقعا ظلم بزرگی در حق مردم داره میشه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار