نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 9851 زمان انتشار: 09 آذر 1392 08:18:00

تصمیمات مقطعی دولت برای آلودگی هوا جای یک برنامه جامع را نمی‌گیرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: تصمیمات مقطعی دولت برای کاهش آلودگی هوا مثل زوج و فرد کردن خودروها یا تعطیلی مدارس به هیچ وجه جای اجرای یک برنامه جامع و همه جانبه را نمی‌گیرد ضمن اینکه خود این تصمیمات عوارض دیگری در پی دارند.

جعفر اصلانی فوق تخصص بیماریهای ریوی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: شکی نیست که آلودگی هوا هم برای بیماران قلبی و ریوی و هم برای افراد سالم عوارض ناخوشایند است و آسیبهای مهمی را در بر دارد، بیماریهای مزمن را تشدید می‌کند و افراد سالم را نیز دچار بیماری و مخاطرات سلامت می‌کند.

وی گفت: این وظیفه دولت است که با اجرای برنامه‌های جامع و همه جانبه نگر سطح سلامت مردم را ارتقا دهد و از تأثیر عوامل محیطی بر کاهش سطح سلامت مردم و افزایش بیماریها بکاهد.

این فوق تخصص بیماریهای ریوی ادامه داد: ‌آلودگی هوا یکی از این عوامل آلاینده محیط است که به عوامل مختلفی از جمله خودروها، سوخت نامناسب، ضعف حمل و نقل عمومی، خودروهای فرسوده،صنایع آلاینده، آلودگی های منازل مربوط می‌شود و مسئولان دولتی، شهری و راهنمایی و رانندگی، همچنین خودروسازان و مسئولان صنایع در این زمینه مسئولیت دارند.

وی گفت: با توجه به اینکه معضل آلودگی هوا یک معضل چند وجهی است باید همه مسئولان دخیل در این مسئله با مساعدت و همکاری هم بتوانند این معضل را حل کند بنابراین لازم است که یک برنامه جامع و همه جانبه نگر برای کاهش این معضل داشته باشیم و البته باید از تجارت کشورهای موفق هم در این زمینه استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله خاطرنشان کرد: معضل آلودگی هوا مسئله ای نیست که بتوانیم با اقدامات و تصمیمات مقطعی و یک جانبه نگر مانند زوج و فرد کردن خودروها یا تعطیل کردن مدارس آن را حل کنیم، این نوع تصمیمات به هیچ وجه چاره کار نیست ضمن اینکه خود این تصمیمات نیز عوارض و مشکلاتی برای مردم ایجاد می کنند.

وی گفت:‌ دولت باید از یک طرف یک برنامه جامع و همه جانبه نگر برای معضل آلودگی هوا داشته باشد و با جدیت آن را اجرا کند، ضمن اینکه اطلاع رسانی و تبلیغات وسیعی نیز برای آگاهی رسانی به مردم لازم است، علاوه بر آن و شاید مهمتر از این اقدامات نظارت جدی بر اجرای قوانین و مقررات و منابع آلاینده از جمله خودروها و صنایع آلاینده است که متأسفانه تاکنون به خوبی انجام نشده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: قوانین و مقرارت دقیق و جامعی باید برای این معضل اجرا شود،تا به مرور بتوانیم طی یک زمان معقول این معضل را حل کنیم و گر نه با تعطیل کردن 5 روز، 20 روز یا حتی 30 روز از سال این مشکل حل شدنی نیست.

بیان دیدگاه
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پربیننده ترین
آخرین اخبار